Uczniowie poznają tradycje i zwyczaje wielkanocne
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe również upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat.
Te ważne momenty i zwyczaje przybliżono uczniom kl.1b poprzez liczne prezentacje, filmy i opowieści. Uczniowie wykonywali świąteczne wieńce czy pisanki.
Najwięcej radości przyniosła dzieciom opowieść o Wielkanocnym Poniedziałku, czyli Śmigusie-dyngusie. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą. Wszystko w formie zabawy – chłopcy smagali dziewczęta po gołych łydkach. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzi od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Z czasem połączono te zwyczaje i dziś tylko polewamy się wodą.
W ostatnim tygodniu przed świętami uczniowie klasy 3b omawiali wiersz Doroty Gellner „Tańczące pisanki”, wysłuchali piosenki „Wesołe pisanki” i wspólnie z nauczycielem ułożyli i zapisali życzenia z okazji Wielkanocy. Dowiedzieli się również jakie zwierzęta wykluwają się z jaj.
Wielkanoc tuż, tuż
W tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne uczniowie klasy 1 a poznawali ciekawostki, symbolikę, obrzędy i zwyczaje wielkanocne. Dzisiaj spotkali się na zajęciach online po raz ostatni przed rozpoczęciem przerwy świątecznej. Na koniec przekazali sobie świąteczne życzenia. Wszyscy rozstali się radosnych nastrojach.
Wesołych Świąt!