SOS

Siatkarskie Ośrodki Szkolne

Logo

Od września 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim realizuje Program Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki.

SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego.

W program zaangażowani są nauczyciele, trenerzy i instruktorzy, rodzice i lokalne samorządy. Dzięki temu lokalna społeczność aktywizuje się i tworzy społeczną strukturę wsparcia dla inicjatywy.

Celem SOS jest:

• Upowszechnianie sportu, pobudzenie do aktywności fizycznej młodzieży nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale także w czasie wolnym. Popularność siatkówki w Polsce, nowoczesny sprzęt, w który wyposażona jest uczestnicząca w projekcie szkoła i nowatorskie podejście do procesu szkoleniowego, dają nadzieję na sukces. Projekt powstał również po to, by przez ciągłość i dynamikę zajęć propagować zdrowy tryb życia dzieci i młodzieży.
  • Program ma przyczyniać się do zrównywania szans rozwoju sportowego młodzieży różnych środowisk, a jednocześnie wspierać działania miejscowych społeczności, tak by jeszcze lepiej wykorzystywać obiekty sportowe, jakie są dostępne w tych miejscowościach.
  • Kolejnym istotnym celem SOS jest tworzenie stabilnego zaplecza dla kadry narodowej, profesjonalnej piłki siatkowej i poszerzenie bazy szkoleniowej. Dzięki SOS możliwe jest wdrożenie systemu wyszukiwania talentów i obejmowania ich zorganizowanym szkoleniem .
  • Projekt SOS obejmuje również budowanie kadry szkoleniowej. Cykle kursów, konferencje i szkolenia z wybitnymi trenerami, w tym selekcjonerami kadry narodowej, materiały dydaktyczne, bezpłatny dostęp do interaktywnej platformy www.mlodziezowasiatkowka.pl, wsparcie merytoryczne koordynatorów projektu i multimedialny sprzęt, który otrzymuje, każdy nauczyciel pracujący przy SOS, dają szansę na rozwój profesjonalnego środowiska trenerów młodzieżowych na szeroką skalę.
  • SOS mają też wspierać rekrutację do szkoły uczestniczącej w projekcie. Działania promocyjne, takie jak prowadzenie lekcji pokazowych, czy organizacja specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego, nie tylko wspomagają szkołę w pozyskiwaniu uczniów do SOS, ale też podnoszą jej atrakcyjność na tle innych szkół.

W Szkole Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim funkcjonuje pięć klas sportowych chłopców o profilu piłki siatkowej. Trzy z nich: 7a, 6a i 5a objęte są Programem SOS. Zakwalifikowanie do programu pozwoliło na pozyskanie specjalistycznego sprzętu treningowego, a nauczyciele – trenerzy Małgorzata Włosek i Cezary Świech prowadzą z uczniami dodatkowe zajęcia indywidualne i pozalekcyjne. Młodzież uczestniczy również w rozgrywkach młodzików i minisiatkówki organizowanych przez Łódzki Związek Piki Siatkowej.

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.mlodziezowasiatkowka.pl