"Polska słowami malowana"- lekcja patriotyzmu z okazji Święta Niepodległości

w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 12

W przeddzień 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości  uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przeprowadzili  niecodzienną lekcję patriotyzmu- lekcję w formie on-line. Podczas tego spotkania uczestnicy zaprezentowali utwory literackie o Polsce i miłości do Ojczyzny. Wykonawcy starali się podczas lekcji  przedstawić nasz kraj "namalowany" słowami poetów i pisarzy. Rocznica Odzyskania Niepodległości, przypadająca na dzień 11 listopada, to wyjątkowe święto dla wszystkich Polaków. Warto przy takiej okazji przypomnieć sobie choćby niektóre z utworów upamiętniających odzyskanie wolności, ale także  przepojonych poczuciem przynależności i miłości do Ojczyzny.

Słowami Patrona naszej szkoły- Wielkiego Polaka- Świętego Jana Pawła II- zaczerpniętymi z utworu "Myśląc Ojczyzna..." pani Agnieszka Kozera rozpoczęła spotkanie, wprowadzając wszystkich w wyjątkowy patriotyczny nastrój.
Następnie pani Mariola Tatarynowicz zaprezentowała wiersz Jerzego Ficowskiego "Tutaj", kończący się pytaniem: "Co znaczy TUTAJ? Czy ktoś z Was odgadnie, w jakim to wszystko kraju świeci, pachnie, rośnie?"
Na pytanie to odpowiadała Oliwia Jędrzejczyk- uczennica kl. 8a-  słowami poety Tadeusza Kubiaka w wierszu "Tu wszędzie Polska".
Miejsce Polski w naszych sercach, słowach, codziennej nauce i pracy potwierdziły: pani Agnieszka Promińska, posiłkując się słowami Antoniego Słonimskiego w wierszu "Polska", Weronika Smoła- uczennica kl. 7b, prezentując wiersz Wandy Chotomskiej "Twój dom" oraz pani Agnieszka Kozera, cytując Ryszarda Przymusa w wierszu "Polska".
Prośbę do Ojczyzny w utworze Janusza Szczepkowskiego " Opowiedz nam Ojczyzno" wyraziła Alicja Romanowska- uczennica kl. 8a.
Bądźmy dumni z takich Polaków jak Marcin Kozera- tytułowy bohater książkiMarii Dąbrowskiej. Fragment tego utworu zaprezentowała pani Jolanta Wawrzeńczyk.
O tym, jak dumną  jest  Polką, powiedziała uczennica kl. 1a Mija Grejber w rozmowie z panią Agnieszką Promińską, prezentując "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy.
Prośbę o wolną ojczyznę wyrażoną  w wierszu"Modlitwa" Mariana Hemara przedstawił uczeń kl. 7b- Bartłomiej Gierczak.
Polskę znajdujemy także w legendach. Potwierdził to Maciej Bernacki- uczeń kl. 6b- słowami Józefa Ratajczaka w wierszu "Legenda".
O tym, że w Polsce można się zakochać opowiedział słowami Stanisława Balińskiego Aleksander Karaszewski- uczeń kl. 8a, prezentując fragment utworu "Ojczyzna Szopena".
Lekcję zakończyła piękną puentą uczennica kl. 8a- Julia Pawlik, snując "Gawędę o miłości do ziemi ojczystej" i zachęcając nas słowami Wisławy Szymborskiej do nieustawania w miłości do Ojczyzny.

Serdeczne podziękowania dla wykonawców: uczniów i nauczycieli, którzy chętnie, włączyli się w tegoroczne upamiętnienie Święta Niepodległości poprzez aktywny udział w spotkaniu on-line. Przypomnijmy wykonawców:
Uczniowie: Mija Grejber- kl. 1a, Maciej Bernacki- kl. 6b, Bartłomiej Gierczak- kl. 7b, Weronika Smoła- kl. 7b, Oliwia Jędrzejczyk- kl. 8a, Aleksander Karaszewski- kl. 8a, Julia Pawlik- kl. 8a, Alicja Romanowska- kl. 8a

Nauczyciele: Agnieszka Kozera, Agnieszka Promińska, Mariola Tatarynowicz, Jolanta Wawrzeńczyk

Wyrazy wdzięczności za pomoc i wsparcie kierujemy również do rodziców uczniów uczestniczących w lekcji on-line.