JAK ZAPLANOWAĆ DZIEŃ W DOMU PODCZAS NAUCZANIA ZDALNEGO?
Bardzo ważne jest zachowanie właściwego rytmu dobowego i stworzenie domowego planu dnia, gdyż to właśnie w domu jesteśmy teraz zamknięci. Najlepiej rozpisać go wspólnie z domownikami.
- Zasady są to po, by ich przestrzegać
Ustalcie rodzinne zasady lub spiszcie je na kartce w formie rodzinnego kontraktu. Zasady powinny dotyczyć:
- czasu na pracę i naukę;
- czasu na odpoczynek;
- posiłków i ich przygotowywania;
- domowych obowiązków, takich jak sprzątanie, opieka nad domowymi zwierzętami;
- higieny;
- sposobu spędzania czasu wolnego indywidualnie i wspólnie;
- innych ważnych dla rodziny kwestii.
- Plan dnia
Po przygotowaniu rodzinnego kontraktu czas na plan dnia. Wspólnie z domownikami zastanówcie się nad nim. Taki plan może być inny od poniedziałku do piątku, zaś inny w weekendy. Plan dnia pozwoli w blokach czasowych zaplanować realizację zadań (lekcje, odpoczynek, posiłki). Pamiętaj, że dzieci potrzebują wyznaczania granic, planów. Dzieci przyzwyczajają się do codziennych rytuałów i stałe punkty dnia dają im poczucie bezpieczeństwa.
Plan dnia można zrobić w formie relacji, np.: „będziemy wstać koło godz. 9, razem jeść śniadanie, potem będziemy mieć czas wolny – każdy porobi coś fajnego, na co ma ochotę. Potem trochę posprzątamy, przygotujemy obiad i usiądziemy na chwilę do nauki – jestem ciekawy o czym się teraz uczycie, a potem sobie odpoczniemy”. W ten sposób dziecko dostaje komunikat, że my tym czasem zarządzamy i nie egzystujemy w poczuciu niepewności – i co ja mam teraz robić?
- Nauczanie zdalne
Przez kolejne tygodnie Twoje dziecko będzie uczyło się zdalnie. Być może będzie to związane
z częstszym niż dotychczas wykorzystaniem komputera, tabletu czy telefonu do celów dydaktycznych. Pamiętaj, że ten czas dziecka spędzony w sieci oznacza naukę. Nie zapomnij o tym, rozliczając dziecko z czasu spędzonego przed komputerem.
- Odrabianie lekcji
Nauczyciele od kilku tygodni wysyłają wiadomości dotyczące zadań, którymi dzieci powinny się zająć podczas pobytu w domu.Jest to doskonały czas, by dziecko nauczyło się odpowiedzialności za swoją naukę:
- nie wyręczaj go we wszystkim;
- bądź z boku, kontroluj, pomagaj;
- możesz sprawdzić dziecku pracę domową;
- możesz sprawdzić, czy zrobiło wszystkie zadania;
- możesz odpytać dziecko – tak jak odbywało się to wcześniej.
- Ważne – czas na przyjemności i relacje
Zaplanuj razem z dzieckiem czas na przyjemności, np.: wspólne oglądanie filmów, rodzinne pieczenie pizzy, wieczór z planszówkami, gra na konsoli, komputerze czy wreszcie wirtualny kontakt z rówieśnikami – to bardzo ważne dla dziecka. Jedną z potrzeb Twojego dziecka jest potrzeba kontaktu z rówieśnikami – w obecnej sytuacji tylko on-line. Pozwól mu na to.
Warto powiedzieć dziecku, że w każdej chwili, gdy poczuje tęsknotę za babcią lub dziadkiem, możemy do nich zadzwonić. Takie rozmowy telefoniczne z dziadkami można wpisać w codzienny rytm dziecka. Bądźmy ze sobą w stałym kontakcie, pielęgnujmy poczucie bliskości.
- Przetrwamy to!
Przygotowywanie planów dnia może wydawać Ci się zbędne. Pamiętaj, że czas spędzony w domu może „uciekać przez palce” i dawać tylko pozorne wrażenie posiadania go w nadmiarze.
Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie dajmy się zwariować, nie planujmy co do minuty mycia zębów czy jedzenia obiadu. Wykorzystaj z powyższych narzędzi to, co sprawdzi się w Twojej rodzin.
Dbaj o siebie o swoją rodzinę. Jeśli wyjście nie jest konieczne, pozostańcie w domu!
Źródło: Portal Librus – M. Grzywacz „Nauka z domu – jak zaplanować dzień i nie zwariować”, Zasoby Internetu