"Być wolnym, być u siebie. Być Polakiem w Polsce"

Tymi pięknymi słowami kończy się wiersz Mariana Hemara "Modlitwa".

Na podstawie tego utworu, analizowanego podczas lekcji języka polskiego w klasach siódmych, uczniowie przedstawiali swoje refleksje, odpowiadając na pytanie: "Jak Ty się czujesz w wolnej Polsce?"

Oto niektóre z wypowiedzi uczniów:

"Ja, jako 12-latek czuję się dobrze, żyjąc w wolnej Polsce. Choć dopiero zaczynam poznawać prawdziwe życie, cieszę się bardzo, że żyję w niepodległym kraju. Jestem zadowolony i doceniam, że jest wolność słowa, że możemy korzystać ze swoich praw,  jakie są zapisane w Konstytucji.  Cieszę się, że w obecnych czasach nawet dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. Wiele to w życiu pomaga. Dzieci mogą w niektórych przypadkach same o sobie decydować. Kiedyś nie było nawet można o tym pomyśleć. Dobrze, że nikt nam nie narzuca swoich poglądów. Nie wiem,  jak będzie się dalej życie toczyło, ale mam nadzieję, że Polska będzie Polską, gdzie każdy człowiek mieszkający w niej, nieważne, jakiego wyznania, jakie będzie miał poglądy czy kolor skóry, będzie się czuł bezpiecznie i będzie szanowany".

Flaga Polski

"Polska jest moją ojczyzną. Jedyną, jaką znam. Tu się urodziłam i wychowuję. Tu żyję. Właściwie nie wiem, jak czułabym się w innym kraju, ale chyba nie zastanawiam się nad tym. Jestem Polką i jestem z tego dumna. Z historii wiem, jak długa i ciężka była droga do wolności i niepodległości. Ile krwi przelali nasi przodkowie za to, żebym mogła żyć w wolnej Polsce i mogła czuć się tu szczęśliwa. Historia wiele razy pokazała, że w jedności siła i musimy razem być i walczyć o nasze wspólne dobro. Mam nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli ginąć za naszą ojczyznę, ale razem zadbamy o nią, a tym samym o nas samych."

Flaga Polski

"Cieszę się, że żyję w wolnym kraju, jakim jest właśnie Polska. Doceniam poświęcenie Polaków, które objawiało się wielokrotnie podczas wojen i rozbiorów. Jestem dumna z tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Uważam, że należy o nich pamiętać, bo to właśnie dzięki nim żyjemy teraz w wolnym kraju."

Flaga Polski

"W wolnej Polsce czuję się bardzo dobrze, ponieważ wiem , że żyję w wolnym kraju, w którym nie ma żadnych konfliktów zbrojnych oraz prześladowań. Doceniam to, że jest wolność słowa, nie muszę się bać, iż jakiś kraj napadnie na Polskę i zdarzy się scenariusz tragicznej wojny. Nie ma społecznego głodu , ludzie nie giną za wolną Polskę. Mam wszystko."

Flaga Polski

"Dzięki temu, że nasz kraj wrócił z niewoli, nareszcie każdy Polak może czuć się bezpiecznie. Uwielbiam polskie zabytki oraz polską kuchnię. Doceniam każdego człowieka, który walczył za nasz kraj."

Flaga Polski

"Dzięki dzielnym żołnierzom, którzy walczyli o Polskę, uzyskaliśmy wolność i bezpieczeństwo. Wolność, która daje  mi radość i szczęście, daje mi prawo do chodzenia do szkoły, a w przyszłości podjęcia studiów. Wolność, która daje mi wybór, kim chcę być."

Flaga Polski

"Wolna Polska jest esencją mojego życia, stwarza mi wiele możliwości rozwoju. Mogę myśleć i postępować tak,  jak mi podpowiada moje sumienie i rozum. Wiem, że inni będą szanować moje poglądy i decyzje. Bardzo cenię wszystkich Polaków, którzy o tę wolność walczyli i często oddawali swoje życie. Są moimi bohaterami."

Flaga Polski

"W historii naszej Polski był taki czas, że nawet małe dzieci narażały swoje życie, by walczyć o ojczyznę. Nasi pradziadkowie nie mieli beztroskiego dzieciństwa, czy spokojnej młodości. Walczyli, byśmy my nie musieli walczyć o swoją wolność. Wolność w każdym aspekcie życia- wolność wyboru, wolność słowa, wolność obyczajów, tradycji i kultury, ale także wolność osobistą. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy walczyli, bym żyła w wolnym kraju, wdzięczna i dumna, że mieszkam w Polsce, gdyż jako dziecko mam swoje prawa, które również przez dorosłych  są przestrzegane i respektowane. Mogę swobodnie wyrażać swoje myśli, mogę dokonywać różnych życiowych wyborów bez nacisku innych przekonań. Jestem więc szczęśliwa, że jestem wolnym człowiekiem."

Flaga Polski

"W wolnej Polsce czuję się bardzo dobrze. Doceniam to, że mogę być wolnym człowiekiem."

Flaga Polski

"Czuję się bardzo dobrze w wolnej Polsce. Cieszę się, że żyję w czasach, w których nie ma wojen i jest dostęp do wszystkiego, czego potrzebuję do życia  i niczego mi nie brakuje . Jestem szczęśliwy, ponieważ żyję w kraju, w którym czuję się bezpiecznie. Doceniam tych,  którzy walczyli o to, abyśmy teraz mogli żyć w demokratycznym państwie, mogli mówić i robić to, co chcemy. Doceniam ich odwagę i poświęcenie. Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy, ile ich kosztowała walka o nasz kraj i jaką wysoką cenę zapłacili za patriotyzm."

Flaga Polski

"Czuję się wolna i bezpieczna. Doceniam to, jak wielu Polaków oddało życia za Polskę . Jak bardzo byli wytrwali podczas różnych bitew."