Tydzień o przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej - informacje dla Rodziców
Drodzy Rodzice,
w dniach 29.09-03.10.2025 włączamy się w ogólnopolską akcję i odbędzie się w naszej szkole Tydzień o przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej. To czas, aby zintensyfikować nasze wspólne działania w tym temacie. Ważnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo dziecka w Internecie. Dzieci korzystają z niego już od najmłodszych lat. Dlatego mówimy o nich, że są internetowym pokoleniem. Nieograniczony dostęp do sieci to przede wszystkim wielka szansa, która może również okazać się zagrożeniem.
Przemoc, której dzieci doświadczają w Internecie, jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego. Cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców, w miejscach, gdzie ich nie ma.
Zachęcamy Was do zapoznania się z lekturą – to poradnik dla rodziców „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie”, który został opracowany wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji i Akademię NASK w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Przeczytacie w nim, jakie są formy cyberprzemocy i jak chronić przed nią swoje pociechy.
Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie
Agresja w Internecie jest już niemal zjawiskiem powszechnym. Ponad połowa młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem różnych form agresji w mediach społecznościowych.
Mniej niż zero – reaguj na cyberprzemoc
Zachowania takie jak dręczenie, nękanie, prześladowanie, podszywanie się pod inne osoby i kradzież tożsamości w Internecie są zabronione. Zgłaszaj je administratorom portali. Warto dołączać dowody cyberprzemocy.
List Ministra Edukacji do Rodziców [.pdf, 509.94 kB]