Nadanie szkole imienia Jana Pawła II

"Dziecko jest radością nie tylko rodziców,
ale także kościoła i całego społeczeństwa"
Jan Paweł II

W historię Szkoły Podstawowej nr 12 i naszego miasta wpisała się nowa, ważna data, 15 października 2005 roku. Nastąpiło wtedy uroczyste nadanie szkole imienia Jana Pawła II. Wiele tygodni wcześniej rozpoczęły się przygotowania do tego niezwykłego dnia, zacieśniła się współpraca między uczniami, nauczycielami i rodzicami, ożywiły się kontakty ze środowiskiem lokalnym, pojawiła się spontaniczna chęć pomocy ze strony sponsorów.

W ramach uroczystości wikariusz biskupi ks. infułat Józef Fijałkowski odprawił Mszę Św. w kościele pod wezwaniem Św. Antoniego, w trakcie której został poświęcony sztandar szkoły - dar rodziców uczniów szkoły Podstawowej nr 12.

Druga część uroczystości rozpoczęła się pod budynkiem szkoły. Tu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Wojciecha Jaworskiego - również jednego z rodziców.

Tablica upamiętnia decyzję Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z 6 kwietnia tego roku, nadania "Dwunastce" imienia Jana Pawła II. Jej odsłonięcia dokonał prezydent Mirosław Kukliński.

Kolejna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły Anna Węgrzynowska serdecznie powitała zaproszonych gości - przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych, duchowieństwa, przyjaciół szkoły oraz rodziców. Dokonano aktu przekazania przez rodziców społeczności uczniowskiej sztandaru szkoły.

Następnie zaprezentowały się dzieci w programie artystycznym poświęconym pamięci Patrona. Goście nie kryli wzruszenia, a gorącym brawom niebyło końca. Ważnym elementem uroczystości było pozostawienie na specjalnie przygotowanej tarczy szkoły pamiątkowych tarczek z nazwiskami przybyłych gości.

Nie zabrakło na niej tarczki z nazwiskiem ks. arcybiskupa Stanisława Dziwisza, który przesłał serdeczny list, odczytany wszystkim zgromadzonym.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, a w międzyczasie goście mogli zapoznać się pracami plastycznymi uczniów i albumami poświęconymi papieżowi, ze szkolnej księgi kondolencyjnej. Szkolny zespół redakcyjny obdarował też wszystkich numerami specjalnej uczniowskiej gazety.

Ta piękna i bogata w treści uroczystość to owoc zaangażowania wielu nauczycieli i rodziców oraz wzorowej postawy uczniów, albowiem bycie w szkole imienia Jana Pawła II to nie tylko godność, ale i wyzwanie. Wyzwaniu temu cała społeczność szkolna będzie się starała sprostać. Wszyscy pragniemy bowiem, aby szkoła, w której patronuje Jan Paweł Wielki była miejscem, gdzie rodzą się ideały, kształtują charaktery, gdzie dzieci uczą się miłości i dobra, wrażliwości, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. W swych dążeniach Szkoła Podstawowa nr 12 nie jest sama. Już dziś należy do Rodziny Szkół, którym patronuje Jan Paweł II i ta wspólnota pomaga odkrywać prawdy zawarte w Jego naukach i realizować Jego duchowy testament.