Kolejny sukces uzdolnionych uczniów naszej szkoły
Drużyna w składzie: Oliwia Gesz kl. 6d, Mija Grejber kl. 3a, Zofia Kaczmarek kl.6d i Agata Wójcik kl. 6d zdobyły 2 miejsce w Konkursie Plastycznym "Muzealny Proporzec". Dziewczynki pracowały pod kierunkiem p. Ewy Redko i p. Agnieszki Promińskiej. Po niemal 100 godzinach pracy szydełkiem i igłą powstał proporzec, który zatytułowano "Tomaszów włóczką malowany".
Opis Proporca
Awers
Proporzec otrzymał od autorek i opiekunek tytuł "Tomaszów włóczką malowany", tytuł nawiązuje do tradycji włókienniczej naszego miasta.
Pomysł i projekt proporca to efekt wspólnej pracy i przemyśleń uczennic i nauczycielek zaangażowanych w jego powstanie. Proporzec ma formę tryptyku. Każda z trzech części jest tematycznie związana z Tomaszowem Mazowieckim i ściśle realizuje wymagania regulaminowe.
Proporzec SP 12 stanowią 2 połączone ze sobą płaty tkaniny barwy granatowej, wewnątrz znajduje się biała flizelina. Proporzec ma przewidziane w regulaminie wymiary 130 cm (w najdłuższym miejscu) x 55 cm. Dół proporca półokrągły koresponduje kształtem z herbem Tomaszowa Mazowieckiego umieszczonego w centralnej części tryptyku
W górnej części tryptyku znajduje się ilustracja przedstawiająca budynek Muzeum im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego. Budynek został wykonany z szydełkowych elementów zszytych ze sobą i przytwierdzonych do tkaniny. Nad budynkiem góruje pogodne niebo i korony drzew. Z lewej strony obok wieży umieszczono szydełkowe drzewa. W środkowej już wspomnianej - herb miasta, dolna część to włóczkowa ilustracja Niebieskich Źródeł.
Poszczególne elementy proporca zostały wykonane odradzającą się metodą szydełkowania, która dla autorek proporca stanowi sposób na relaks. Dziewczynki nauczyły się szydełkowania w szkole w nowej pracowni – Laboratoria Przyszłości w czasie zajęć manualnych prowadzonych przez p. Agnieszkę Promińską.
Wydziergane przez uczennice elementy o różnym stopniu trudności, kształtu i koloru zostały naszyte i naklejone na granatową tkaninę typu flausz
Herb Tomaszowa, środkowa część tryptyku, stanowi kombinację techniki szydełkowania, wyszywania i układania wyciętych z filcu elementów. Tarcza herbu została starannie wydziergana szydełkiem. To najtrudniejszy element, który wymagał ścisłej współpracy i pomocy nauczyciela. Odpowiedni dobór i odliczanie liczby oczek stanowiło wyzwanie dla młodych dziewiarek. Niedźwiedź, suknia, twarz, dłonie i korona Panny wykonane zostały z filcu. Suknię, twarz i dłonie Panny dodatkowo ozdobiono prostym ściegiem stanowiącym rysy twarzy i obrys fałdów sukni. Włosy Panny wykonano z odpowiednio ułożonych kawałków białej włóczki. Całość herbu otoczona biało - czerwonym warkoczem.
W trzeciej części tryptyku autorki starały się uchwycić piękno niepowtarzalnej przyrody Niebieskich Źródeł. Szydełkowe elementy o różnym stopniu trudności ułożono w zaplanowaną wspólnie kompozycję. Na tej ilustracji znalazły się drzewa na wysepkach,niebo, chmury i roślinność odbijające się od lustra wody w postaci łańcuszkowych linii. W prawym rogu turkusowe plamy to bijące źródła. W dolnej części collage'u „płyną” dwa szydełkowe białe łabędzie z dwoma młodymi w kolorze ciemnobeżowym, przy brzegu „wyrastają” wydziergane białe kwiatuszki. Drzewa znajdujące się po prawej i lewej stronie delikatnie pną się w kierunku środkowej części pracy, łagodnie okalając herb miasta.
Całość, po jednej i drugiej stronie, została wokół ozdobiona łańcuszkiem wykonanym z włóczki typu melange.
Proporzec został umieszczony na drzewcu przewleczonym przez tunel tkaniny. Końce drzewca zakończono drewnianymi gałkami wkręconymi w drzewiec.
Rewers
Tylna część proporca to tkanina granatowa gładka. W lewej dolnej części znajduje się kolorowe logo SP12 także wydziergane na szydełku. W prawej przyszyto prostokąt tkaniny beżowej z informacją o autorach, opiekunach i szkole.