Dwunastka obchodzi Święto Patrona

"Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.
Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie."

Jan Paweł II

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim stały się coroczne obchody Dnia Patrona. Jan Paweł II jest niezaprzeczalnym autorytetem dla wielu ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Świętowanie rocznicy jego urodzin jest więc wyrazem pamięci, oddania i hołdu złożonego Patronowi przez społeczność szkolną.

Świętowanie obchodów swojego Patrona Dwunastka rozpoczęła od uroczystego odśpiewania hymnu Szkoły. Po powitaniu przybyłych gości, tj. księdza kanonika Sławomira Klicha oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Katarzyny Stefańskiej, p.o. dyrektora szkoły Ewa Goździk - Szczepańska przypomniała okoliczności nadania szkole imienia Jana Pawła II. Następnie delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przed tablicą pamiątkową. Dalsze obchody Święta Szkoły odbyły się w zespołach klasowych.

Dzień Patrona w klasach I-III

18 maja uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Jana Pawła II. Wszyscy przyszli do szkoły w strojach galowych. Obchody Święta Patrona uczniowie rozpoczęli wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły. Delegacje klas III uczestniczyły w uroczystości składania kwiatów przed tablicą pamiątkową poświęconą Patronowi. W celu przybliżenia postaci Patrona, podczas zajęć z wychowawcami uczniowie obejrzeli wybrane filmy: „Święty Jan Paweł II”, „Skarby Jana Pawła II”, „Św. Jan Paweł II” z serii „Aureola - od Stanisława do Karola”, „Spotkanie dzieci z Janem Pawłem II - Program Ziarno”. Obejrzeli również apel szkolny poświęcony Patronowi. Dzieci wykonały prace plastyczne związane z postacią Jana Pawła II - „Ja i mój Patron”, „Jan Paweł II to nasz skarb”.

Zadaniem uczniów klas I-II w tym wyjątkowym dniu było dokończenie wypowiedzi: „Janie Pawle II -  mój Patronie, kocham Cię za to, że...” lub „Janie Pawle II, jesteś naszym skarbem, gdyż...”. W swoich wypowiedziach dzieci podkreślały, że Jan Paweł II nauczył ich tolerancji, szacunku i miłości do każdego bliźniego, niezależnie od wyznania i koloru skóry. Dawał wskazówki, jak należy postępować w życiu, pomagając innym w potrzebie, przebaczał tym, którzy zeszli na złą drogę. Zwróciły także uwagę na to, że potrafił przyciągnąć do siebie ludzi w każdym wieku, a szczególnie dzieci i młodzież. Był wspaniałym Papieżem, który na zawsze pozostanie w sercach Polaków. Uczniowie klas III układali pytania, jakie zadaliby Papieżowi. Dzieci wyobrażając sobie spotkanie z Janem Pawłem II pytały o jego dzieciństwo, młodość, zainteresowania, marzenia, emocje oraz bycie Papieżem.

Dzień Patrona w klasach IV-VIII

W tym dniu uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w zajęciach z wychowawcą, które rozpoczęli projekcją filmu o Patronie. Następnie wzięli udział w konkursie wiedzy o Janie Pawle II i obejrzeli apel upamiętniający postać Patrona, przygotowany przez uczniów naszej szkoły.

Na zakończenie zajęć uczniowie poszczególnych klas przygotowali plakaty ukazujące wydarzenia z życia Jana Pawła II, bukiety oraz wirtualne kartki dla naszego Patrona.

Efekty pracy uczniów znajdują się pod poniższym linkiem:

Efekty pracy uczniów

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

Uwieńczeniem tegorocznych obchodów Dnia Patrona była msza święta w kościele św. Antoniego w intencji całej Społeczności SP 12. Podczas, której Dyrekcja Zespołu złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Jana Pawła II. Po mszy odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Informatycznego „101. rocznica urodzin Jana Pawła II”.